150 GALLON BUSHMAN RAIN HARVESTING TANK (30" D x 58" H)
Special Price
$600.00
Regular Price
$750.00
In stock
SKU
30119
Quick Overview
30”D x 58”H
16" Lid W/ 16″ Stainless Steel Strainer Basket
3″ Stainless Steel Screened Overflow Assembly
2-3/4” Bottom Bulkhead w/ Plugs
(4) 6 1/2″ x 8 1/2″ Top Dome Flats
(4) 8″ x 7″ Bottom Flats
5 Year Warranty
Colors:
Black #30119
Mocha #30708
Dark Green #30125
Dark Brown #30124
16" Lid W/ 16″ Stainless Steel Strainer Basket
3″ Stainless Steel Screened Overflow Assembly
2-3/4” Bottom Bulkhead w/ Plugs
(4) 6 1/2″ x 8 1/2″ Top Dome Flats
(4) 8″ x 7″ Bottom Flats
5 Year Warranty
Colors:
Black #30119
Mocha #30708
Dark Green #30125
Dark Brown #30124
Detail Information:
Part
30119
Gallon Capacity
Diameter (in.)
30"
Width (inches)
30"
Overall Height
58"
Color
Black, Mocha, Dark Green, Dark Brown
Location
- Fairfield - TX
Specification
- 16" lid with SS strainer
- two 3/4" bulkhead fittings
- one 3" overflow
PDF Download
30”D x 58”H
16" Lid W/ 16″ Stainless Steel Strainer Basket
3″ Stainless Steel Screened Overflow Assembly
2-3/4” Bottom Bulkhead w/ Plugs
(4) 6 1/2″ x 8 1/2″ Top Dome Flats
(4) 8″ x 7″ Bottom Flats
5 Year Warranty
Colors:
Black #30119
Mocha #30708
Dark Green #30125
Dark Brown #30124
16" Lid W/ 16″ Stainless Steel Strainer Basket
3″ Stainless Steel Screened Overflow Assembly
2-3/4” Bottom Bulkhead w/ Plugs
(4) 6 1/2″ x 8 1/2″ Top Dome Flats
(4) 8″ x 7″ Bottom Flats
5 Year Warranty
Colors:
Black #30119
Mocha #30708
Dark Green #30125
Dark Brown #30124
| Manufacturer | Bushman |
|---|---|
| Weight | 50.000000 |
| PDF Download | Poly-Mart-150-Drawing.pdf |
| Specification | 16" lid with SS strainer, two 3/4" bulkhead fittings, one 3" overflow |
| Width | 30" |
| Overall Height | 58" |
| Diameter | 30" |
| Color | Black, Mocha, Dark Green, Dark Brown |
| Tank Availability Location | Fairfield - TX |
| Special Price | $600.00 |
Write Your Own Review