200 GALLON BUSHMAN LIGHT BLUE EMERGENCY WATER TANK (36" D x 56" H)
Special Price
$820.00
Regular Price
$1,025.00
In stock
SKU
30160
Quick Overview
36" Diameter x 56" Height
8" Threaded Lid
INLET 1 - 3/4" PP Female NPT Bulkhead Fitting
INLET 2 - 3/4" Lead Free Brass Spigot
OUTLET / DRAIN 1 - 3/4" PP Female NPT Bulkhead Fitting in Bottom Sump
OUTLET / DRAIN 2 - 3/4" Brass Ball Valve Assembly
OUTLET / DRAIN 3 - 3/4" Lead Free Brass Hose Threaded Fitting
Complies with FDA standards 21 CFR 177.1520 (1) 3.1 and 3.2
3 Year manufacturer warranty
8" Threaded Lid
INLET 1 - 3/4" PP Female NPT Bulkhead Fitting
INLET 2 - 3/4" Lead Free Brass Spigot
OUTLET / DRAIN 1 - 3/4" PP Female NPT Bulkhead Fitting in Bottom Sump
OUTLET / DRAIN 2 - 3/4" Brass Ball Valve Assembly
OUTLET / DRAIN 3 - 3/4" Lead Free Brass Hose Threaded Fitting
Complies with FDA standards 21 CFR 177.1520 (1) 3.1 and 3.2
3 Year manufacturer warranty
Detail Information:
Part
30160
Gallon Capacity
Diameter (in.)
36"
Width (inches)
Overall Height
56"
Color
Light Blue
Location
- Fairfield - TX
Specification
- -
PDF Download
36" Diameter x 56" Height
8" Threaded Lid
INLET 1 - 3/4" PP Female NPT Bulkhead Fitting
INLET 2 - 3/4" Lead Free Brass Spigot
OUTLET / DRAIN 1 - 3/4" PP Female NPT Bulkhead Fitting in Bottom Sump
OUTLET / DRAIN 2 - 3/4" Brass Ball Valve Assembly
OUTLET / DRAIN 3 - 3/4" Lead Free Brass Hose Threaded Fitting
Complies with FDA standards 21 CFR 177.1520 (1) 3.1 and 3.2
3 Year manufacturer warranty
8" Threaded Lid
INLET 1 - 3/4" PP Female NPT Bulkhead Fitting
INLET 2 - 3/4" Lead Free Brass Spigot
OUTLET / DRAIN 1 - 3/4" PP Female NPT Bulkhead Fitting in Bottom Sump
OUTLET / DRAIN 2 - 3/4" Brass Ball Valve Assembly
OUTLET / DRAIN 3 - 3/4" Lead Free Brass Hose Threaded Fitting
Complies with FDA standards 21 CFR 177.1520 (1) 3.1 and 3.2
3 Year manufacturer warranty
| Manufacturer | Bushman |
|---|---|
| Weight | 55.000000 |
| PDF Download | 30160 Drawing.jpg |
| Specification | - |
| Overall Height | 56" |
| Hole Size | 8" |
| Diameter | 36" |
| Color | Light Blue |
| Tank Availability Location | Fairfield - TX |
| Special Price | $820.00 |
Write Your Own Review