250 GALLON BUSHMAN RAIN HARVESTING TANK (36" D x 67" H)
Special Price
$900.00
Regular Price
$1,125.00
In stock
SKU
30219
Quick Overview
36” Diameter x 67” Height
16" Lid W/ 16″ Stainless Steel Strainer Basket
3” Stainless Steel Screened Over Flow Assembly
2 - 1" Bulkhead Fittings W/ Plugs
(4) 6 1/2″ x 8 1/2″ Dome Layout Flats
(4) 8″ x 7″ Bottom Layout Flats
5 Year Warranty
Colors:
Black #30219
Mocha #30710
Dark Green #30225
Dark Brown #30224
16" Lid W/ 16″ Stainless Steel Strainer Basket
3” Stainless Steel Screened Over Flow Assembly
2 - 1" Bulkhead Fittings W/ Plugs
(4) 6 1/2″ x 8 1/2″ Dome Layout Flats
(4) 8″ x 7″ Bottom Layout Flats
5 Year Warranty
Colors:
Black #30219
Mocha #30710
Dark Green #30225
Dark Brown #30224
Detail Information:
Part
30219
Gallon Capacity
Diameter (in.)
36"
Width (inches)
36"
Overall Height
67"
Color
Black, Mocha, Dark Green, Dark Brown
Location
- Fairfield - TX
- Albertville - AL
Specification
- 16" Lid With SS strainer basket
- two 1"Bulkhead fittings
- one 3" overflow
PDF Download
36” Diameter x 67” Height
16" Lid W/ 16″ Stainless Steel Strainer Basket
3” Stainless Steel Screened Over Flow Assembly
2 - 1" Bulkhead Fittings W/ Plugs
(4) 6 1/2″ x 8 1/2″ Dome Layout Flats
(4) 8″ x 7″ Bottom Layout Flats
5 Year Warranty
Colors:
Black #30219
Mocha #30710
Dark Green #30225
Dark Brown #30224
16" Lid W/ 16″ Stainless Steel Strainer Basket
3” Stainless Steel Screened Over Flow Assembly
2 - 1" Bulkhead Fittings W/ Plugs
(4) 6 1/2″ x 8 1/2″ Dome Layout Flats
(4) 8″ x 7″ Bottom Layout Flats
5 Year Warranty
Colors:
Black #30219
Mocha #30710
Dark Green #30225
Dark Brown #30224
| Manufacturer | Bushman |
|---|---|
| Weight | 62.000000 |
| PDF Download | Poly-Mart-250-Drawing.pdf |
| Specification | 16" Lid With SS strainer basket, two 1"Bulkhead fittings, one 3" overflow |
| Width | 36" |
| Overall Height | 67" |
| Diameter | 36" |
| Color | Black, Mocha, Dark Green, Dark Brown |
| Tank Availability Location | Fairfield - TX, Albertville - AL |
| Special Price | $900.00 |
Write Your Own Review