1275 GALLON NORWESCO SPECIALTY WATER ONLY TANK - LOW PROFILE (126" L x 84" W x 36" H)
Special Price
$2,650.00
Regular Price
$3,312.50
In stock
SKU
43011
Quick Overview
126" Length x 84" Width x 36" Height
16" Threaded Vented Manway
2" PP Female NPT Bulkhead Fitting
Complies with FDA standards 21 CFR 177.1520 (1) 3.1 and 3.2
3 year manufacturer warranty
SPECIFIC GRAVITY 1.5
16" Threaded Vented Manway
2" PP Female NPT Bulkhead Fitting
Complies with FDA standards 21 CFR 177.1520 (1) 3.1 and 3.2
3 year manufacturer warranty
SPECIFIC GRAVITY 1.5
Detail Information:
Part
43011
Gallon Capacity
Diameter (in.)
Width (inches)
84"
Overall Height
36"
Color
White
Location
- St. Bonifacius - MN
- Lancaster - OH
Specification
- 16" fill opening (63485)
- One 2" polypropylene fitting (63683) with siphon tube (60335)
PDF Download
126" Length x 84" Width x 36" Height
16" Threaded Vented Manway
2" PP Female NPT Bulkhead Fitting
Complies with FDA standards 21 CFR 177.1520 (1) 3.1 and 3.2
3 year manufacturer warranty
SPECIFIC GRAVITY 1.5
16" Threaded Vented Manway
2" PP Female NPT Bulkhead Fitting
Complies with FDA standards 21 CFR 177.1520 (1) 3.1 and 3.2
3 year manufacturer warranty
SPECIFIC GRAVITY 1.5
| Manufacturer | Norwesco |
|---|---|
| Weight | 354.000000 |
| PDF Download | lowpro-1275.pdf |
| Specification | 16" fill opening (63485), One 2" polypropylene fitting (63683) with siphon tube (60335) |
| Width | 84" |
| Overall Height | 36" |
| Length | 126" |
| Color | White |
| Tank Availability Location | St. Bonifacius - MN, Lancaster - OH |
| Special Price | $2,650.00 |
Write Your Own Review