1500 GALLON NORWESCO SPECIALTY WATER ONLY TANK - LOW PROFILE
Special Price
$3,959.99
Regular Price
$4,950.00
In stock
SKU
41392
Quick Overview
130" Length x 81" Width x 44" Height
16" Threaded Manway
2" Female NPT Threaded Drain Fitting
HDPE Plastic ( FDA Approved )
Tank is translucent white in color
Other color available: black
wt: 465 lbs
Contact us for freight quote
16" Threaded Manway
2" Female NPT Threaded Drain Fitting
HDPE Plastic ( FDA Approved )
Tank is translucent white in color
Other color available: black
wt: 465 lbs
Contact us for freight quote
Detail Information:
Part
41392
Gallon Capacity
1500
Diameter (in.)
Width (inches)
81"
Overall Height
44"
Color
White
Location
- Shawnee - OK
Specification
- 16" fill opening (63485)
- One 2" polypropylene fitting (63683) with siphon tube (60335)
PDF Download
130" Length x 81" Width x 44" Height
16" Threaded Manway
2" Female NPT Threaded Drain Fitting
HDPE Plastic ( FDA Approved )
Tank is translucent white in color
Other color available: black
wt: 465 lbs
Contact us for freight quote
16" Threaded Manway
2" Female NPT Threaded Drain Fitting
HDPE Plastic ( FDA Approved )
Tank is translucent white in color
Other color available: black
wt: 465 lbs
Contact us for freight quote
| SKU | 41392 |
|---|---|
| Manufacturer | Norwesco |
| Weight | 465.000000 |
| PDF Download | lowpro-1500.pdf |
| Gallon Capacity | 1500 |
| Specification | 16" fill opening (63485), One 2" polypropylene fitting (63683) with siphon tube (60335) |
| Width | 81" |
| Overall Height | 44" |
| Length | 130" |
| Color | White |
| Tank Availability Location | Shawnee - OK |
| Special Price | $3,959.99 |
Write Your Own Review