12000 GALLON NORWESCO VERTICAL STORAGE TANK - HW (141" D x 193" H)
Special Price
$27,989.99
Regular Price
$34,990.00
In stock
SKU
43921
Quick Overview
141" Diameter x 193" Height
22" Threaded Vented Manway
3" PP Female NPT Bulkhead Fitting
Specific gravity rating of 1.9 (15.8 lb / gal)
Complies with FDA standards 21 CFR 177.1520 (1) 3.1 and 3.2
5 Year manufacturer warranty
22" Threaded Vented Manway
3" PP Female NPT Bulkhead Fitting
Specific gravity rating of 1.9 (15.8 lb / gal)
Complies with FDA standards 21 CFR 177.1520 (1) 3.1 and 3.2
5 Year manufacturer warranty
Detail Information:
Part
43921
Gallon Capacity
12000
Diameter (in.)
141"
Width (inches)
141"
Overall Height
193"
Color
Black, Light Blue
Location
- St. Bonifacius - MN
- Washington Court House - OH
- Hanford - CA
- Fairfield - TX
Specification
- 22" fill opening (63679)
- One 3" stainless steel fitting (63039) with siphon tube (60327)
PDF Download
141" Diameter x 193" Height
22" Threaded Vented Manway
3" PP Female NPT Bulkhead Fitting
Specific gravity rating of 1.9 (15.8 lb / gal)
Complies with FDA standards 21 CFR 177.1520 (1) 3.1 and 3.2
5 Year manufacturer warranty
22" Threaded Vented Manway
3" PP Female NPT Bulkhead Fitting
Specific gravity rating of 1.9 (15.8 lb / gal)
Complies with FDA standards 21 CFR 177.1520 (1) 3.1 and 3.2
5 Year manufacturer warranty
| Manufacturer | Norwesco |
|---|---|
| Weight | 3309.000000 |
| PDF Download | vert-12000-hd.pdf |
| Gallon Capacity | 12000 |
| Specification | 22" fill opening (63679), One 3" stainless steel fitting (63039) with siphon tube (60327) |
| Width | 141" |
| Overall Height | 193" |
| Hole Size | 16" |
| Diameter | 141" |
| Color | Black, Light Blue |
| Tank Availability Location | St. Bonifacius - MN, Washington Court House - OH, Hanford - CA, Fairfield - TX |
| Special Price | $27,989.99 |
Write Your Own Review