150 GALLON NORWESCO VERTICAL STORAGE TANK (30" D x 56" H)
Special Price
$499.99
Regular Price
$620.00
In stock
SKU
41859
Quick Overview
30" Diameter x 56" Height
8" Threaded Lid & 1-1/4" Female Threaded Drain Fitting
HDPE Platic ( FDA Approved )
Tanks are translucent white with gallon markers
Contact us for shipping quote
8" Threaded Lid & 1-1/4" Female Threaded Drain Fitting
HDPE Platic ( FDA Approved )
Tanks are translucent white with gallon markers
Contact us for shipping quote
Detail Information:
Part
41859
Gallon Capacity
150
Diameter (in.)
30"
Width (inches)
Overall Height
56"
Color
White
Location
- St. Bonifacious. MN
- Lancaster. OH
- Griffin. GA
- Shawnee. OK
- Tooele. UT
- Owego. NY
- Washougal. WA
- Sheldon.IA
- Hanford. CA
- Fairfield. TX
Specification
- 8" fill opening (63480)
- One 1-1/4" polypropylene fitting (60403)
PDF Download
30" Diameter x 56" Height
8" Threaded Lid & 1-1/4" Female Threaded Drain Fitting
HDPE Platic ( FDA Approved )
Tanks are translucent white with gallon markers
Contact us for shipping quote
8" Threaded Lid & 1-1/4" Female Threaded Drain Fitting
HDPE Platic ( FDA Approved )
Tanks are translucent white with gallon markers
Contact us for shipping quote
| Manufacturer | Norwesco |
|---|---|
| Weight | 48.000000 |
| PDF Download | 41859.pdf |
| Gallon Capacity | 150 |
| Specification | 8" fill opening (63480), One 1-1/4" polypropylene fitting (60403) |
| Overall Height | 56" |
| Hole Size | 8" |
| Diameter | 30" |
| Color | White |
| Tank Availability Location | A |
| Special Price | $499.99 |
Write Your Own Review