200 GALLON NORWESCO VERTICAL STORAGE TANK (30" D x 72" H)
Special Price
$569.99
Regular Price
$710.00
In stock
SKU
41856
Quick Overview
30" Diameter x 72" Height
8" Threaded Lid
2" Female Threaded Drain Fitting
Specific gravity rating of 1.5 (12.5 lb / gal)
HDPE Plastic ( FDA Approved )
Tanks are translucent white with gallon markers
Contact us for freight quote
8" Threaded Lid
2" Female Threaded Drain Fitting
Specific gravity rating of 1.5 (12.5 lb / gal)
HDPE Plastic ( FDA Approved )
Tanks are translucent white with gallon markers
Contact us for freight quote
Detail Information:
Part
41856
Gallon Capacity
200
Diameter (in.)
30"
Width (inches)
Overall Height
72"
Color
White
Location
- St. Bonifacious. MN
- Lancaster. OH
- Griffin. GA
- Shawnee. OK
- Tooele. UT
- Owego. NY
- Washougal. WA
- Sheldon.IA
- Hanford. CA
- Fairfield. TX
Specification
- 8" fill opening (63480)
- One 2" polypropylene fitting (63481) with siphon tube (60335)
PDF Download
30" Diameter x 72" Height
8" Threaded Lid
2" Female Threaded Drain Fitting
Specific gravity rating of 1.5 (12.5 lb / gal)
HDPE Plastic ( FDA Approved )
Tanks are translucent white with gallon markers
Contact us for freight quote
8" Threaded Lid
2" Female Threaded Drain Fitting
Specific gravity rating of 1.5 (12.5 lb / gal)
HDPE Plastic ( FDA Approved )
Tanks are translucent white with gallon markers
Contact us for freight quote
| Manufacturer | Norwesco |
|---|---|
| Weight | 54.000000 |
| PDF Download | 41856.pdf |
| Gallon Capacity | 200 |
| Specification | 8" fill opening (63480), One 2" polypropylene fitting (63481) with siphon tube (60335) |
| Overall Height | 72" |
| Hole Size | 8" |
| Diameter | 30" |
| Color | White |
| Tank Availability Location | A |
| Special Price | $569.99 |
Write Your Own Review