2500 GALLON NORWESCO VERTICAL STORAGE TANK (102" D x 79" H)
Special Price
$3,149.99
Regular Price
$3,940.00
In stock
SKU
42382
Quick Overview
102" Diameter x 79" Height
16" Threaded Manway & 2" Female Threaded Drain Fitting
Specific gravity rating of 1.5 (12.5 lb / gal)
Complies with FDA standards 21 CFR 177.1520 (1) 3.1 and 3.2
Tanks are translucent white with gallon markers
Other colors available
Contact us for freight quote
16" Threaded Manway & 2" Female Threaded Drain Fitting
Specific gravity rating of 1.5 (12.5 lb / gal)
Complies with FDA standards 21 CFR 177.1520 (1) 3.1 and 3.2
Tanks are translucent white with gallon markers
Other colors available
Contact us for freight quote
Detail Information:
Part
42382
Gallon Capacity
2500
Diameter (in.)
102"
Width (inches)
Overall Height
79"
Color
White, Black
Location
- Hanford - CA
Specification
- 22" fill opening (63679)
- One 2" polypropylene fitting (63683) with siphon tube (60335)
PDF Download
102" Diameter x 79" Height
16" Threaded Manway & 2" Female Threaded Drain Fitting
Specific gravity rating of 1.5 (12.5 lb / gal)
Complies with FDA standards 21 CFR 177.1520 (1) 3.1 and 3.2
Tanks are translucent white with gallon markers
Other colors available
Contact us for freight quote
16" Threaded Manway & 2" Female Threaded Drain Fitting
Specific gravity rating of 1.5 (12.5 lb / gal)
Complies with FDA standards 21 CFR 177.1520 (1) 3.1 and 3.2
Tanks are translucent white with gallon markers
Other colors available
Contact us for freight quote
| Manufacturer | Norwesco |
|---|---|
| Weight | 370.000000 |
| PDF Download | 42382.pdf |
| Gallon Capacity | 2500 |
| Specification | 22" fill opening (63679), One 2" polypropylene fitting (63683) with siphon tube (60335) |
| Overall Height | 79" |
| Hole Size | 16" |
| Diameter | 102" |
| Color | White, Black |
| Tank Availability Location | Hanford - CA |
| Special Price | $3,149.99 |
Write Your Own Review