3000 GALLON NORWESCO VERTICAL STORAGE TANK - (95" D x 109" H)
Special Price
$3,390.00
Regular Price
$4,237.50
In stock
SKU
43092
Quick Overview
95" Diameter x 109" Height
16" Manway Lid
3" poly fitting with 2"' reducer and siphon tube
1.5 Specific Gravity - 12.5 lbs. per gallon (water is approx. 8 lbs. per gallon)
Complies with FDA standards 21 CFR 177.1520 (1) 3.1 and 3.2
16" Manway Lid
3" poly fitting with 2"' reducer and siphon tube
1.5 Specific Gravity - 12.5 lbs. per gallon (water is approx. 8 lbs. per gallon)
Complies with FDA standards 21 CFR 177.1520 (1) 3.1 and 3.2
Detail Information:
Part
43092
Gallon Capacity
3000
Diameter (in.)
95"
Width (inches)
Overall Height
109"
Color
White, Black
Location
- St. Bonifacious. MN
- Lancaster. OH
- Griffin. GA
- Shawnee. OK
- Tooele. UT
- Owego. NY
- Washougal. WA
- Sheldon.IA
- Hanford. CA
- Fairfield. TX
Specification
- 16" fill opening (63485)
- One 3" polypropylene fitting (62299) with 2" reducer (60330) & siphon tube (60327)
PDF Download
95" Diameter x 109" Height
16" Manway Lid
3" poly fitting with 2"' reducer and siphon tube
1.5 Specific Gravity - 12.5 lbs. per gallon (water is approx. 8 lbs. per gallon)
Complies with FDA standards 21 CFR 177.1520 (1) 3.1 and 3.2
16" Manway Lid
3" poly fitting with 2"' reducer and siphon tube
1.5 Specific Gravity - 12.5 lbs. per gallon (water is approx. 8 lbs. per gallon)
Complies with FDA standards 21 CFR 177.1520 (1) 3.1 and 3.2
| Manufacturer | Norwesco |
|---|---|
| Weight | 450.000000 |
| PDF Download | 43092.pdf |
| Gallon Capacity | 3000 |
| Specification | 16" fill opening (63485), One 3" polypropylene fitting (62299) with 2" reducer (60330) & siphon tube (60327) |
| Overall Height | 109" |
| Hole Size | 16" |
| Diameter | 95" |
| Color | White, Black |
| Tank Availability Location | A |
| Special Price | $3,390.00 |
Write Your Own Review