6000 GALLON NORWESCO VERTICAL STORAGE TANK - HW (102" D x 182" H)
Special Price
$11,700.00
Regular Price
$14,625.00
In stock
SKU
40233
Quick Overview
102" Diameter x 182" Height
16" Threaded Vented Manway
Specific gravity rating of 1.9 (15.8 lb / gal)
3" PP Female NPT Bulkhead Fitting w/ 2" Reducer
Complies with FDA standards 21 CFR 177.1520 (1) 3.1 and 3.2
5 Year manufacturer warranty
16" Threaded Vented Manway
Specific gravity rating of 1.9 (15.8 lb / gal)
3" PP Female NPT Bulkhead Fitting w/ 2" Reducer
Complies with FDA standards 21 CFR 177.1520 (1) 3.1 and 3.2
5 Year manufacturer warranty
Detail Information:
Part
40233
Gallon Capacity
Diameter (in.)
102"
Width (inches)
102"
Overall Height
182"
Color
Black, Light Blue
Location
- St. Bonifacius - MN
- Hanford - CA
- Fairfield - TX
Specification
- 16" fill opening (63485)
- One 3" polypropylene fitting (62299) with 2" reducer (60330) & siphon tube (60327)
PDF Download
102" Diameter x 182" Height
16" Threaded Vented Manway
Specific gravity rating of 1.9 (15.8 lb / gal)
3" PP Female NPT Bulkhead Fitting w/ 2" Reducer
Complies with FDA standards 21 CFR 177.1520 (1) 3.1 and 3.2
5 Year manufacturer warranty
16" Threaded Vented Manway
Specific gravity rating of 1.9 (15.8 lb / gal)
3" PP Female NPT Bulkhead Fitting w/ 2" Reducer
Complies with FDA standards 21 CFR 177.1520 (1) 3.1 and 3.2
5 Year manufacturer warranty
| Manufacturer | Norwesco |
|---|---|
| Weight | 1451.000000 |
| PDF Download | vert-6000-hd.pdf |
| Specification | 16" fill opening (63485), One 3" polypropylene fitting (62299) with 2" reducer (60330) & siphon tube (60327) |
| Width | 102" |
| Overall Height | 182" |
| Hole Size | 16" |
| Diameter | 102" |
| Color | Black, Light Blue |
| Tank Availability Location | St. Bonifacius - MN, Hanford - CA, Fairfield - TX |
| Special Price | $11,700.00 |
Write Your Own Review