6100 GALLON NORWESCO VERTICAL STORAGE TANK (119" D x 140" H)
Special Price
$10,159.99
Regular Price
$12,700.00
In stock
SKU
40659
Quick Overview
119" Diameter x 140" Height
16" Manway
3" female threaded npt bulkhead fitting outlet w/ 2" reducer
Complies with FDA standards
3 Year manufacturer warranty
16" Manway
3" female threaded npt bulkhead fitting outlet w/ 2" reducer
Complies with FDA standards
3 Year manufacturer warranty
Detail Information:
Part
40659
Gallon Capacity
6100
Diameter (in.)
119"
Width (inches)
119"
Overall Height
140"
Color
White, Black
Location
- Lancaster - OH
- Griffin - GA
- Owego - NY
- Washougal - WA
Specification
- 16" fill opening (63485)
- One 3" polypropylene fitting (62299) with 2" reducer (60330) & siphon tube (60327)
PDF Download
119" Diameter x 140" Height
16" Manway
3" female threaded npt bulkhead fitting outlet w/ 2" reducer
Complies with FDA standards
3 Year manufacturer warranty
16" Manway
3" female threaded npt bulkhead fitting outlet w/ 2" reducer
Complies with FDA standards
3 Year manufacturer warranty
| Manufacturer | Norwesco |
|---|---|
| Weight | 1286.000000 |
| PDF Download | vert-6100.pdf |
| Gallon Capacity | 6100 |
| Specification | 16" fill opening (63485), One 3" polypropylene fitting (62299) with 2" reducer (60330) & siphon tube (60327) |
| Width | 119" |
| Overall Height | 140" |
| Diameter | 119" |
| Color | White, Black |
| Tank Availability Location | Lancaster - OH, Griffin - GA, Owego - NY, Washougal - WA |
| Special Price | $10,159.99 |
Write Your Own Review