8400 GALLON NORWESCO VERTICAL STORAGE TANK - HW (119" D x 188" H)
Special Price
$16,329.99
Regular Price
$20,410.00
In stock
SKU
42062
Quick Overview
119" Diameter x 188" Height
16" Threaded Vented Manway
3" PP Female NPT Bulkhead Fitting w/ 2" Reducer
Specific gravity rating of 1.9 (15.8 lb / gal)
Complies with FDA standards 21 CFR 177.1520 (1) 3.1 and 3.2
5 Year manufacturer warranty
16" Threaded Vented Manway
3" PP Female NPT Bulkhead Fitting w/ 2" Reducer
Specific gravity rating of 1.9 (15.8 lb / gal)
Complies with FDA standards 21 CFR 177.1520 (1) 3.1 and 3.2
5 Year manufacturer warranty
Detail Information:
Part
42062
Gallon Capacity
8400
Diameter (in.)
119"
Width (inches)
119"
Overall Height
188"
Color
Blue, White, Black
Location
- Hanford - CA
Specification
- 16" fill opening (63485)
- One 3" polypropylene fitting (62299) with 2" reducer (60330) & siphon tube (60327)
PDF Download
119" Diameter x 188" Height
16" Threaded Vented Manway
3" PP Female NPT Bulkhead Fitting w/ 2" Reducer
Specific gravity rating of 1.9 (15.8 lb / gal)
Complies with FDA standards 21 CFR 177.1520 (1) 3.1 and 3.2
5 Year manufacturer warranty
16" Threaded Vented Manway
3" PP Female NPT Bulkhead Fitting w/ 2" Reducer
Specific gravity rating of 1.9 (15.8 lb / gal)
Complies with FDA standards 21 CFR 177.1520 (1) 3.1 and 3.2
5 Year manufacturer warranty
| Manufacturer | Norwesco |
|---|---|
| Weight | 1806.000000 |
| PDF Download | vert-8400-hd.pdf |
| Gallon Capacity | 8400 |
| Specification | 16" fill opening (63485), One 3" polypropylene fitting (62299) with 2" reducer (60330) & siphon tube (60327) |
| Width | 119" |
| Overall Height | 188" |
| Hole Size | 16" |
| Diameter | 119" |
| Color | Blue, White, Black |
| Tank Availability Location | Hanford - CA |
| Special Price | $16,329.99 |
Write Your Own Review