10,000 GALLON NORWESCO VERTICAL WATER TANK (141" D x 160" H)
Special Price
$16,969.99
Regular Price
$21,210.00
In stock
SKU
41379
Quick Overview
**SPECIAL PRICE FOB MANUFACTURING PLANTS ONLY**
**TYE,TX. SALES WILL INCURR A 5% INBOUND FREIGHT CHARGE**
141" Diameter x 160" Height
2" Female NPT Threaded Drain Fitting
22" Threaded Manway
HDPE Plastic ( FDA Approved )
Tank is black in color with gallon markers
wt: 1,804 lbs
Ships from: CA, TX, OH
Contact us for freight quote
**TYE,TX. SALES WILL INCURR A 5% INBOUND FREIGHT CHARGE**
141" Diameter x 160" Height
2" Female NPT Threaded Drain Fitting
22" Threaded Manway
HDPE Plastic ( FDA Approved )
Tank is black in color with gallon markers
wt: 1,804 lbs
Ships from: CA, TX, OH
Contact us for freight quote
Detail Information:
Part
41379
Gallon Capacity
10000
Diameter (in.)
Width (inches)
Overall Height
160"
Color
Dark Green
Location
- Washington Court House - OH
- Hanford - CA
- Fairfield - TX
Specification
- 22" fill opening (63679)
- One 2" bottom fitting (63683)
PDF Download
141" Diameter x 160" Height
2" Female NPT Threaded Drain Fitting
22" Threaded Manway
HDPE Plastic ( FDA Approved )
Tank is black in color with gallon markers
wt: 1,804 lbs
Ships from: CA, TX, OH
Contact us for freight quote
2" Female NPT Threaded Drain Fitting
22" Threaded Manway
HDPE Plastic ( FDA Approved )
Tank is black in color with gallon markers
wt: 1,804 lbs
Ships from: CA, TX, OH
Contact us for freight quote
| SKU | 41379 |
|---|---|
| Manufacturer | Norwesco |
| Weight | 1804.000000 |
| PDF Download | 41379 Drawing.jpg |
| Gallon Capacity | 10000 |
| Specification | 22" fill opening (63679), One 2" bottom fitting (63683) |
| Overall Height | 160" |
| Hole Size | 22" |
| Color | Dark Green |
| Tank Availability Location | Washington Court House - OH, Hanford - CA, Fairfield - TX |
| Special Price | $16,969.99 |
Write Your Own Review