12000 Gallon Norwesco Vertical Water Tank (141" D x 193" H)
Special Price
$21,999.99
Regular Price
$27,500.00
In stock
SKU
44812
Quick Overview
141" Diameter x 193" Height
22" Threaded Vented Lid
3" PP Female NPT Bulkhead Fitting
Complies with FDA standards 21 CFR 177.1520 (1) 3.1 and 3.2
Dark Green
22" Threaded Vented Lid
3" PP Female NPT Bulkhead Fitting
Complies with FDA standards 21 CFR 177.1520 (1) 3.1 and 3.2
Dark Green
Detail Information:
Part
44812
Gallon Capacity
12000
Diameter (in.)
141"
Width (inches)
Overall Height
193"
Color
Dark Green
Location
- Hanford - CA
- Fairfield - TX
Specification
- 22" fill opening (63679) one 3" polypropolene fitting (6229) with 2" reducer (60330)
PDF Download
141" Diameter x 193" Height
22" Threaded Vented Lid
3" PP Female NPT Bulkhead Fitting
Complies with FDA standards 21 CFR 177.1520 (1) 3.1 and 3.2
Dark Green
22" Threaded Vented Lid
3" PP Female NPT Bulkhead Fitting
Complies with FDA standards 21 CFR 177.1520 (1) 3.1 and 3.2
Dark Green
| SKU | 44812 |
|---|---|
| Manufacturer | Norwesco |
| Weight | 2407.000000 |
| PDF Download | 44812 Drawing.jpg |
| Gallon Capacity | 12000 |
| Specification | 22" fill opening (63679) one 3" polypropolene fitting (6229) with 2" reducer (60330) |
| Overall Height | 193" |
| Hole Size | 22" |
| Diameter | 141" |
| Color | Dark Green |
| Tank Availability Location | Hanford - CA, Fairfield - TX |
| Special Price | $21,999.99 |
Write Your Own Review