150 GALLON NORWESCO VERTICAL WATER TANK (30" D x 56" H)
Special Price
$499.99
Regular Price
$620.00
In stock
SKU
41470
Quick Overview
30" Diameter x 56" Height
8" Threaded Vented Manway
INLET, 1-1/2" PP Female NPT Bulkhead Fitting
OUTLET, 2" PP Female NPT Bulkhead Fitting
Complies with FDA standards 21 CFR 177.1520 (1) 3.1 and 3.2
3 Year manufacturer warranty
SPECIFIC GRAVITY 1.0
COLORS:
Black #41470
Green #41471
8" Threaded Vented Manway
INLET, 1-1/2" PP Female NPT Bulkhead Fitting
OUTLET, 2" PP Female NPT Bulkhead Fitting
Complies with FDA standards 21 CFR 177.1520 (1) 3.1 and 3.2
3 Year manufacturer warranty
SPECIFIC GRAVITY 1.0
COLORS:
Black #41470
Green #41471
Detail Information:
Part
41470
Gallon Capacity
150
Diameter (in.)
30"
Width (inches)
Overall Height
56"
Color
Green, Black
Location
- Burnet - TX
Specification
- 8" Fill Opening with One 2" Bottom Fitting (63481) and One 1-1/2" Top Fitting (63931)
PDF Download
30" Diameter x 56" Height
8" Threaded Vented Manway
INLET, 1-1/2" PP Female NPT Bulkhead Fitting
OUTLET, 2" PP Female NPT Bulkhead Fitting
Complies with FDA standards 21 CFR 177.1520 (1) 3.1 and 3.2
3 Year manufacturer warranty
SPECIFIC GRAVITY 1.0
COLORS:
Black #41470
Green #41471
8" Threaded Vented Manway
INLET, 1-1/2" PP Female NPT Bulkhead Fitting
OUTLET, 2" PP Female NPT Bulkhead Fitting
Complies with FDA standards 21 CFR 177.1520 (1) 3.1 and 3.2
3 Year manufacturer warranty
SPECIFIC GRAVITY 1.0
COLORS:
Black #41470
Green #41471
| SKU | 41470 |
|---|---|
| Manufacturer | Norwesco |
| Weight | 45.000000 |
| Gallon Capacity | 150 |
| Specification | 8" Fill Opening with One 2" Bottom Fitting (63481) and One 1-1/2" Top Fitting (63931) |
| Overall Height | 56" |
| Hole Size | 8" |
| Diameter | 30" |
| Color | Green, Black |
| Tank Availability Location | Burnet - TX |
| Special Price | $499.99 |
Write Your Own Review