15500 Gallon Norwesco Vertical Water Tank (141" D x 244" H)
Special Price
$30,509.99
Regular Price
$38,140.00
In stock
SKU
44816
Quick Overview
141" Diameter x 244" Height
22" Threaded Vented Lid
3" PP Female NPT Bulkhead Fitting
Complies with FDA standards 21 CFR 177.1520 (1) 3.1 and 3.2
3 Year manufacturer warranty
Dark Green
22" Threaded Vented Lid
3" PP Female NPT Bulkhead Fitting
Complies with FDA standards 21 CFR 177.1520 (1) 3.1 and 3.2
3 Year manufacturer warranty
Dark Green
Detail Information:
Part
44816
Gallon Capacity
15500
Diameter (in.)
141"
Width (inches)
Overall Height
244"
Color
Dark Green
Location
- Hanford - CA
Specification
- 22" fill opening (63679) one 3" polypropolene fitting (6229) with 2" reducer (60330)
PDF Download
141" Diameter x 244" Height
22" Threaded Vented Lid
3" PP Female NPT Bulkhead Fitting
Complies with FDA standards 21 CFR 177.1520 (1) 3.1 and 3.2
3 Year manufacturer warranty
Dark Green
22" Threaded Vented Lid
3" PP Female NPT Bulkhead Fitting
Complies with FDA standards 21 CFR 177.1520 (1) 3.1 and 3.2
3 Year manufacturer warranty
Dark Green
| SKU | 44816 |
|---|---|
| Manufacturer | Norwesco |
| Weight | 3307.000000 |
| PDF Download | 44816 Drawing.jpg |
| Gallon Capacity | 15500 |
| Specification | 22" fill opening (63679) one 3" polypropolene fitting (6229) with 2" reducer (60330) |
| Overall Height | 244" |
| Hole Size | 22" |
| Diameter | 141" |
| Color | Dark Green |
| Tank Availability Location | Hanford - CA |
| Special Price | $30,509.99 |
Write Your Own Review