15500 Gallon Norwesco Vertical Water Tank (141" D x 244" H)
Special Price
$28,200.00
Regular Price
$35,250.00
In stock
SKU
44814
Quick Overview
141" Diameter x 244" Height
22" Threaded Vented Lid
3" PP Female NPT Bulkhead Fitting
Complies with FDA standards 21 CFR 177.1520 (1) 3.1 and 3.2
3 Year manufacturer warranty
Black
22" Threaded Vented Lid
3" PP Female NPT Bulkhead Fitting
Complies with FDA standards 21 CFR 177.1520 (1) 3.1 and 3.2
3 Year manufacturer warranty
Black
Detail Information:
Part
44814
Gallon Capacity
Diameter (in.)
141"
Width (inches)
141"
Overall Height
244"
Color
Dark Green/Black
Location
- Hanford - CA
Specification
- -
PDF Download
141" Diameter x 244" Height
22" Threaded Vented Lid
3" PP Female NPT Bulkhead Fitting
Complies with FDA standards 21 CFR 177.1520 (1) 3.1 and 3.2
3 Year manufacturer warranty
Black
22" Threaded Vented Lid
3" PP Female NPT Bulkhead Fitting
Complies with FDA standards 21 CFR 177.1520 (1) 3.1 and 3.2
3 Year manufacturer warranty
Black
| Manufacturer | Norwesco |
|---|---|
| Weight | 3307.000000 |
| PDF Download | 44814.pdf |
| Specification | - |
| Width | 141" |
| Overall Height | 244" |
| Diameter | 141" |
| Color | Dark Green/Black |
| Tank Availability Location | Hanford - CA |
| Special Price | $28,200.00 |
Write Your Own Review