1650 Gallon Enduraplas Vertical Water Tank (90" D x 73" H)
Special Price
$1,870.00
Regular Price
$2,068.20
In stock
SKU
TLV01650
Quick Overview
**SPECIAL PRICE FOB MANUFACTURING PLANTS ONLY**
**TYE,TX. SALES WILL INCURR A 5% INBOUND FREIGHT CHARGE**
Size (US Gallons) 1650
90" Diameter x 73" Height
16" Threaded Vented Manway
Drain Fitting Size 2"
Overflow Fitting Size 2"
10 year manufacturer warranty with Activation
Complies with FDA standards 21 CFR 177.1520 (1) 3.1 and 3.2
Specific Gravity 1.1
Colors Dark Green, Black, Beige
**TYE,TX. SALES WILL INCURR A 5% INBOUND FREIGHT CHARGE**
Size (US Gallons) 1650
90" Diameter x 73" Height
16" Threaded Vented Manway
Drain Fitting Size 2"
Overflow Fitting Size 2"
10 year manufacturer warranty with Activation
Complies with FDA standards 21 CFR 177.1520 (1) 3.1 and 3.2
Specific Gravity 1.1
Colors Dark Green, Black, Beige
Detail Information:
Part
TLV01650
Gallon Capacity
Diameter (in.)
90"
Width (inches)
90"
Overall Height
75"
Color
Tan, Black, Dark Green
Location
- Converse - Tx.
Specification
- -
PDF Download
Size (US Gallons) 1650
90" Diameter x 73" Height
16" Threaded Vented Manway
Drain Fitting Size 2"
Overflow Fitting Size 2"
10 year manufacturer warranty with Activation
Complies with FDA standards 21 CFR 177.1520 (1) 3.1 and 3.2
Specific Gravity 1.1
Colors Dark Green, Black, Beige
90" Diameter x 73" Height
16" Threaded Vented Manway
Drain Fitting Size 2"
Overflow Fitting Size 2"
10 year manufacturer warranty with Activation
Complies with FDA standards 21 CFR 177.1520 (1) 3.1 and 3.2
Specific Gravity 1.1
Colors Dark Green, Black, Beige
| Manufacturer | Enduraplas |
|---|---|
| Weight | 300.000000 |
| PDF Download | TLV01650.pdf |
| Specification | - |
| Width | 90" |
| Overall Height | 75" |
| Hole Size | 16" |
| Diameter | 90" |
| Top Width | 90" |
| Bottom Width | 90" |
| Color | Tan, Black, Dark Green |
| Tank Availability Location | Converse - Tx. |
| Special Price | $1,870.00 |
Write Your Own Review