2000 GALLON NORWESCO VERTICAL WATER TANK (93" D x 80" H)
Special Price
$2,170.00
Regular Price
$2,712.50
In stock
SKU
41514
Quick Overview
93" Diameter x 80" Height
16" Vented Manway
INLET, 1-1/2" PP Female NPT Bulkhead Fitting
OUTLET, 2" PP Female NPT Bulkhead Fitting
Complies with FDA standards 21 CFR 177.1520 (1) 3.1 and 3.2
3 Year manufacturer warranty
SPECIFIC GRAVITY 1.0
COLORS:
Black #41514
Green #41515
16" Vented Manway
INLET, 1-1/2" PP Female NPT Bulkhead Fitting
OUTLET, 2" PP Female NPT Bulkhead Fitting
Complies with FDA standards 21 CFR 177.1520 (1) 3.1 and 3.2
3 Year manufacturer warranty
SPECIFIC GRAVITY 1.0
COLORS:
Black #41514
Green #41515
Detail Information:
Part
41514
Gallon Capacity
Diameter (in.)
93"
Width (inches)
Overall Height
80"
Color
Green, Black
Location
- Burnet - TX
Specification
- 16" fill opening (63485)
- One 2" bottom fitting (63683) and one 1-1/2" top fitting (63931)
PDF Download
93" Diameter x 80" Height
16" Vented Manway
INLET, 1-1/2" PP Female NPT Bulkhead Fitting
OUTLET, 2" PP Female NPT Bulkhead Fitting
Complies with FDA standards 21 CFR 177.1520 (1) 3.1 and 3.2
3 Year manufacturer warranty
SPECIFIC GRAVITY 1.0
COLORS:
Black #41514
Green #41515
16" Vented Manway
INLET, 1-1/2" PP Female NPT Bulkhead Fitting
OUTLET, 2" PP Female NPT Bulkhead Fitting
Complies with FDA standards 21 CFR 177.1520 (1) 3.1 and 3.2
3 Year manufacturer warranty
SPECIFIC GRAVITY 1.0
COLORS:
Black #41514
Green #41515
| Manufacturer | Norwesco |
|---|---|
| Weight | 330.000000 |
| Specification | 16" fill opening (63485), One 2" bottom fitting (63683) and one 1-1/2" top fitting (63931) |
| Overall Height | 80" |
| Hole Size | 16" |
| Diameter | 93" |
| Color | Green, Black |
| Tank Availability Location | Burnet - TX |
| Special Price | $2,170.00 |
Write Your Own Review