2000 GALLON NORWESCO VERTICAL WATER TANK (90" D x 84" H)
Special Price
$2,549.99
Regular Price
$3,190.00
In stock
SKU
44129
Quick Overview
90" Diameter x 84" Height
16" Threaded Vented Manway
1-1/2" Female NPT Threaded Fill Fitting
2" Female NPT Threaded Drain Fitting
Complies with FDA standards 21 CFR 177.1520 (1) 3.1 and 3.2
3 year manufacturer warranty
Contact us for freight quote
Colors:
Black #44129
Dark Green #44131
16" Threaded Vented Manway
1-1/2" Female NPT Threaded Fill Fitting
2" Female NPT Threaded Drain Fitting
Complies with FDA standards 21 CFR 177.1520 (1) 3.1 and 3.2
3 year manufacturer warranty
Contact us for freight quote
Colors:
Black #44129
Dark Green #44131
Detail Information:
Part
44129
Gallon Capacity
2000
Diameter (in.)
90"
Width (inches)
90"
Overall Height
84"
Color
Dark Green/Black
Location
- Washougal - WA
Specification
- 16" fill opening (63485)
- One 2" bottom fitting (63683) and one 1-1/2" top fitting (63931)
PDF Download
90" Diameter x 84" Height
16" Threaded Vented Manway
1-1/2" Female NPT Threaded Fill Fitting
2" Female NPT Threaded Drain Fitting
Complies with FDA standards 21 CFR 177.1520 (1) 3.1 and 3.2
3 year manufacturer warranty
Contact us for freight quote
Colors:
Black #44129
Dark Green #44131
16" Threaded Vented Manway
1-1/2" Female NPT Threaded Fill Fitting
2" Female NPT Threaded Drain Fitting
Complies with FDA standards 21 CFR 177.1520 (1) 3.1 and 3.2
3 year manufacturer warranty
Contact us for freight quote
Colors:
Black #44129
Dark Green #44131
| SKU | 44129 |
|---|---|
| Manufacturer | Norwesco |
| Weight | 290.000000 |
| PDF Download | 44129.pdf |
| Gallon Capacity | 2000 |
| Specification | 16" fill opening (63485), One 2" bottom fitting (63683) and one 1-1/2" top fitting (63931) |
| Width | 90" |
| Overall Height | 84" |
| Diameter | 90" |
| Color | Dark Green/Black |
| Tank Availability Location | Washougal - WA |
| Special Price | $2,549.99 |
Write Your Own Review