3000 GALLON NORWESCO VERTICAL WATER STORAGE TANK (102" D x 93" H)
Special Price
$3,119.99
Regular Price
$3,900.00
In stock
SKU
43140
Quick Overview
102" Diameter x 93" Height
22" Vented Manway
INLET, 1-1/2" PP Female NPT Bulkhead Fitting
OUTLET, 2" PP Female NPT Bulkhead Fitting
Complies with FDA standards 21 CFR 177.1520 (1) 3.1 and 3.2
3 year manufacturer warranty
COLORS:
Black #43140
CA Green #42041
Dark Green #44135
22" Vented Manway
INLET, 1-1/2" PP Female NPT Bulkhead Fitting
OUTLET, 2" PP Female NPT Bulkhead Fitting
Complies with FDA standards 21 CFR 177.1520 (1) 3.1 and 3.2
3 year manufacturer warranty
COLORS:
Black #43140
CA Green #42041
Dark Green #44135
Detail Information:
Part
43140
Gallon Capacity
3000
Diameter (in.)
102"
Width (inches)
Overall Height
93"
Color
Black, Dark Green, Ca Green
Location
- Washougal - WA
- Hanford - CA
- Merced - CA
Specification
- 22" fill opening (63679)
- One 2" bottom fitting (63683) and one 1-1/2" top fitting (63931)
PDF Download
102" Diameter x 93" Height
22" Vented Manway
INLET, 1-1/2" PP Female NPT Bulkhead Fitting
OUTLET, 2" PP Female NPT Bulkhead Fitting
Complies with FDA standards 21 CFR 177.1520 (1) 3.1 and 3.2
3 year manufacturer warranty
COLORS:
Black #43140
CA Green #42041
Dark Green #44135
22" Vented Manway
INLET, 1-1/2" PP Female NPT Bulkhead Fitting
OUTLET, 2" PP Female NPT Bulkhead Fitting
Complies with FDA standards 21 CFR 177.1520 (1) 3.1 and 3.2
3 year manufacturer warranty
COLORS:
Black #43140
CA Green #42041
Dark Green #44135
| Manufacturer | Norwesco |
|---|---|
| Weight | 383.000000 |
| PDF Download | 43140 Drawing.jpg |
| Gallon Capacity | 3000 |
| Specification | 22" fill opening (63679), One 2" bottom fitting (63683) and one 1-1/2" top fitting (63931) |
| Overall Height | 93" |
| Hole Size | 22" |
| Diameter | 102" |
| Color | Black, Dark Green, Ca Green |
| Tank Availability Location | Washougal - WA, Hanford - CA, Merced - CA |
| Special Price | $3,119.99 |
Write Your Own Review