3000 Gallon Bushman Vertical Water Tank (96" D x 109" H)
Special Price
$3,100.00
Regular Price
$3,875.00
In stock
SKU
30421
Quick Overview
96" Diameter x 109" Height
16” Vented Manway
1-1/2” Female NPT Threaded Bulkhead Inlet Fitting
2" Female NPT Threaded Bulkhead Outlet Fitting
FDA Approved
Colors:
Black #30421
Mocha #35318
Dark Green #30422
16” Vented Manway
1-1/2” Female NPT Threaded Bulkhead Inlet Fitting
2" Female NPT Threaded Bulkhead Outlet Fitting
FDA Approved
Colors:
Black #30421
Mocha #35318
Dark Green #30422
Detail Information:
Part
30421
Gallon Capacity
Diameter (in.)
96"
Width (inches)
96"
Overall Height
109"
Color
Dark Green/Black
Location
- Madera - CA
Specification
- 16" Fill Opening
- 2" Female Outlet1-1/2” Female Inlet
PDF Download
96" Diameter x 109" Height
16” Vented Manway
1-1/2” Female NPT Threaded Bulkhead Inlet Fitting
2" Female NPT Threaded Bulkhead Outlet Fitting
FDA Approved
Colors:
Black #30421
Mocha #35318
Dark Green #30422
16” Vented Manway
1-1/2” Female NPT Threaded Bulkhead Inlet Fitting
2" Female NPT Threaded Bulkhead Outlet Fitting
FDA Approved
Colors:
Black #30421
Mocha #35318
Dark Green #30422
| Manufacturer | Bushman |
|---|---|
| Weight | 430.000000 |
| Specification | 16" Fill Opening, 2" Female Outlet1-1/2” Female Inlet, |
| Width | 96" |
| Overall Height | 109" |
| Hole Size | 16" |
| Diameter | 96" |
| Color | Dark Green/Black |
| Tank Availability Location | Madera - CA |
| Special Price | $3,100.00 |
Write Your Own Review