4050 Gallon Bushman Vertical Water Tank (101" D x 129" H)
Special Price
$4,000.00
Regular Price
$5,000.00
In stock
SKU
45549
Quick Overview
101" Diameter x 129" Height
Features 16" Manway
2" Inlet
2" Outlet
FDA Approved
3Yr MFG Warranty
Colors:
Black #45549
Mocha #45551
Dark Green #45552
Dark Brown #40020
Features 16" Manway
2" Inlet
2" Outlet
FDA Approved
3Yr MFG Warranty
Colors:
Black #45549
Mocha #45551
Dark Green #45552
Dark Brown #40020
Detail Information:
Part
45549
Gallon Capacity
4050
Diameter (in.)
101"
Width (inches)
101"
Overall Height
129"
Color
Black, Mocha, Dark Green, Dark Brown
Location
- Merced - CA
Specification
- 16" fill opening (63485)
- One 1-1/4" polypropylene fitting (60403)
PDF Download
101" Diameter x 129" Height
Features 16" Manway
2" Inlet
2" Outlet
FDA Approved
3Yr MFG Warranty
Colors:
Black #45549
Mocha #45551
Dark Green #45552
Dark Brown #40020
Features 16" Manway
2" Inlet
2" Outlet
FDA Approved
3Yr MFG Warranty
Colors:
Black #45549
Mocha #45551
Dark Green #45552
Dark Brown #40020
| SKU | 45549 |
|---|---|
| Manufacturer | Bushman |
| Weight | 543.000000 |
| PDF Download | 45549.pdf |
| Gallon Capacity | 4050 |
| Specification | 16" fill opening (63485), One 1-1/4" polypropylene fitting (60403) |
| Width | 101" |
| Overall Height | 129" |
| Hole Size | 16" |
| Diameter | 101" |
| Color | Black, Mocha, Dark Green, Dark Brown |
| Tank Availability Location | Merced - CA |
| Special Price | $4,000.00 |
Write Your Own Review