7011 Gallon Enduraplas Vertical Water Tank (144" D x 126" H)
Special Price
$8,560.00
Regular Price
$9,199.99
In stock
SKU
TLV07011
Quick Overview
**SPECIAL PRICE FOB MANUFACTURING PLANTS ONLY**
**TYE,TX. SALES WILL INCURR A 5% INBOUND FREIGHT CHARGE**
Size (US Gallons) 7,011
Diameter 144" x Height 126"
Lid Size 16"
Drain Fitting Size 2"
Overflow Fitting Size 2"
Warranty 10 Years with Activation
Specific Gravity 1.1
Dome Flat Spots Yes
Colors Dark Green, Black, Beige
**TYE,TX. SALES WILL INCURR A 5% INBOUND FREIGHT CHARGE**
Size (US Gallons) 7,011
Diameter 144" x Height 126"
Lid Size 16"
Drain Fitting Size 2"
Overflow Fitting Size 2"
Warranty 10 Years with Activation
Specific Gravity 1.1
Dome Flat Spots Yes
Colors Dark Green, Black, Beige
Detail Information:
Part
TLV07011
Gallon Capacity
7011
Diameter (in.)
144"
Width (inches)
144"
Overall Height
126"
Color
Tan, Black, Dark Green
Location
- Fairfield - TX
Specification
- Fill Opening: None
- No fitting
PDF Download
Size (US Gallons) 7,011
Diameter 144" x Height 126"
Lid Size 16"
Drain Fitting Size 2"
Overflow Fitting Size 2"
Warranty 10 Years with Activation
Specific Gravity 1.1
Dome Flat Spots Yes
Colors Dark Green, Black, Beige
Diameter 144" x Height 126"
Lid Size 16"
Drain Fitting Size 2"
Overflow Fitting Size 2"
Warranty 10 Years with Activation
Specific Gravity 1.1
Dome Flat Spots Yes
Colors Dark Green, Black, Beige
| SKU | TLV07011 |
|---|---|
| Manufacturer | Enduraplas |
| Weight | 1074.000000 |
| PDF Download | TLV07011.pdf |
| Gallon Capacity | 7011 |
| Specification | Fill Opening: None, No fitting |
| Width | 144" |
| Overall Height | 126" |
| Hole Size | 16" |
| Diameter | 144" |
| Top Width | 144" |
| Bottom Width | 144" |
| Color | Tan, Black, Dark Green |
| Tank Availability Location | Fairfield - TX |
| Special Price | $8,560.00 |
Write Your Own Review