1000 GALLON BUSHMAN RAIN HARVESTING TANK (75" D x 65" H)
Special Price
$1,600.00
Regular Price
$2,000.00
In stock
SKU
30310
Quick Overview
75” D x 65” H
16" Lid W/ 16” Stainless Steel Strainer Basket
3″ Stainless Steel Screened Overflow Assembly
2- 1" Bulkhead Fitting W/ Plugs
(1) 9″ x 20 1/4″ Main Dome Layout Flat
(3) 8″ x 11″ Dome Flats
(4) 10″ x 12″ Bottom Layout Flats
5 Year Warranty
Colors:
Black #30310
Mocha #30713
Dark Green #30314
Dark Brown #30313
16" Lid W/ 16” Stainless Steel Strainer Basket
3″ Stainless Steel Screened Overflow Assembly
2- 1" Bulkhead Fitting W/ Plugs
(1) 9″ x 20 1/4″ Main Dome Layout Flat
(3) 8″ x 11″ Dome Flats
(4) 10″ x 12″ Bottom Layout Flats
5 Year Warranty
Colors:
Black #30310
Mocha #30713
Dark Green #30314
Dark Brown #30313
Detail Information:
Part
30310
Gallon Capacity
1000
Diameter (in.)
75"
Width (inches)
Overall Height
65"
Color
Black, Mocha, Dark Green, Dark Brown
Location
- Fairfield - TX
Specification
- 16" Lid With SS strainer basket
- two 1"Bulkhead fittings
- one 3" overflow
PDF Download
75” D x 65” H
16" Lid W/ 16” Stainless Steel Strainer Basket
3″ Stainless Steel Screened Overflow Assembly
2- 1" Bulkhead Fitting W/ Plugs
(1) 9″ x 20 1/4″ Main Dome Layout Flat
(3) 8″ x 11″ Dome Flats
(4) 10″ x 12″ Bottom Layout Flats
5 Year Warranty
Colors:
Black #30310
Mocha #30713
Dark Green #30314
Dark Brown #30313
16" Lid W/ 16” Stainless Steel Strainer Basket
3″ Stainless Steel Screened Overflow Assembly
2- 1" Bulkhead Fitting W/ Plugs
(1) 9″ x 20 1/4″ Main Dome Layout Flat
(3) 8″ x 11″ Dome Flats
(4) 10″ x 12″ Bottom Layout Flats
5 Year Warranty
Colors:
Black #30310
Mocha #30713
Dark Green #30314
Dark Brown #30313
| SKU | 30310 |
|---|---|
| Manufacturer | Bushman |
| Weight | 160.000000 |
| PDF Download | Poly-Mart-1000-Drawing.pdf |
| Gallon Capacity | 1000 |
| Specification | 16" Lid With SS strainer basket, two 1"Bulkhead fittings, one 3" overflow |
| Overall Height | 65" |
| Diameter | 75" |
| Color | Black, Mocha, Dark Green, Dark Brown |
| Tank Availability Location | Fairfield - TX |
| Special Price | $1,600.00 |
Write Your Own Review