210 Gallon Enduraplas Vertical Water Tank (40" D x 48" H)
Special Price
$580.00
Regular Price
$649.99
In stock
SKU
TLV00210
Quick Overview
**SPECIAL PRICE FOB MANUFACTURING PLANTS ONLY**
**TYE,TX. SALES WILL INCURR A 5% INBOUND FREIGHT CHARGE**
Size (US Gallons) 210
Diameter 40" x 48" Height
Lid Size 16"
Drain Fitting Size 2"
Overflow Fitting Size N/A
Specific Gravity 1.1
Warranty 10 Years
Colors Dark Green, Black, Beige
**TYE,TX. SALES WILL INCURR A 5% INBOUND FREIGHT CHARGE**
Size (US Gallons) 210
Diameter 40" x 48" Height
Lid Size 16"
Drain Fitting Size 2"
Overflow Fitting Size N/A
Specific Gravity 1.1
Warranty 10 Years
Colors Dark Green, Black, Beige
Detail Information:
Part
TLV00210
Gallon Capacity
210
Diameter (in.)
40"
Width (inches)
40"
Overall Height
48"
Color
Tan, Black, Dark Green
Location
- Converse - Tx.
Specification
- 8" Fill Opening
- 1" Bulkhead Fitting
- 1 1/2" Bottom Fitting
PDF Download
Size (US Gallons) 210
Diameter 40" x 48" Height
Lid Size 16"
Drain Fitting Size 2"
Overflow Fitting Size N/A
Specific Gravity 1.1
Warranty 10 Years
Colors Dark Green, Black, Beige
Diameter 40" x 48" Height
Lid Size 16"
Drain Fitting Size 2"
Overflow Fitting Size N/A
Specific Gravity 1.1
Warranty 10 Years
Colors Dark Green, Black, Beige
| Manufacturer | Enduraplas |
|---|---|
| Weight | 80.000000 |
| PDF Download | TLV00210.pdf |
| Gallon Capacity | 210 |
| Specification | 8" Fill Opening, 1" Bulkhead Fitting, 1 1/2" Bottom Fitting |
| Width | 40" |
| Overall Height | 48" |
| Hole Size | 16" |
| Diameter | 40" |
| Top Width | 40" |
| Bottom Width | 40" |
| Size | 210 Gal. |
| Color | Tan, Black, Dark Green |
| Tank Availability Location | Converse - Tx. |
| Special Price | $580.00 |
Write Your Own Review